PŘEKLAD: Hana Davidová
NAKLADATELSTVÍ: Metafora
ROK: 2020
POČET STRAN: 248
ZDROJ: vlastní
Anotace
Anne-Lise nalézá v hotelovém pokoji rukopis, který je víc než třicet let považovaný za ztracený. Přes námitky autora se rozhodne vypátrat, kolik majitelů za ty roky vystřídal a jak poznamenal život každého z nich. Jeden život má ale teprve zásadně proměnit – ten její. Román o síle psaného slova, magii potkávání a kouzlu dopisů.
Hodnocení
Již třináctý titul v řadě v edici 7lásky si zachovává onu svěžest a čtivost, která je pro tuto sérii tak typická. Přesto je Román z pokoje 128 pro mě slabším titulem z této série.
Anne-Lise našla v hotelovém pokoji číslo 128 rukopis, který si s chutí knihomolky přečetla. Doslova ji uchvátil, ale přesto se rozhodla, že knihu vrátí jeho majiteli, přece jen by ji mohl postrádat a hledat. Autorem je jistý Sylvestre Fahmer, muž, který žije jako poustevník, příliš často nevychází ven a lidem se vyhýbá. Ten rukopis, který ztratil, ale nezanechal v pokoji 128, avšak záhadně zmizel na letišti před více než třiceti lety. Když se tuto informaci Anne-Lise dozvídá, rozhodne se zjistit celou historii putování knihy, od majitele k majiteli.
V příběhu vystupuje jen omezené množství postav, o některých byla zmínka jen na několika málo stranách, některé proplouvaly vyprávěním od začátku do konce. Mezi ně patří jak Anne-Lise, tak i Sylvestre, ale přidává se k nim i Anne-Lisina přítelkyně Maggy a William, jeden z bývalých majitelů rukopisu.
Žádná z postav mi nijak nepřilnula k srdci, nebyly nikterak výrazné. Čtenář se o nich něco málo dozvěděl, například, že vyhledávají spíše samotu, nepoužívají mobily, ani emaily, a mají šedé oči. A také, že mají pohnutou minulost, ovšem díky (nebo možná spíše kvůli) stylu, jakým je kniha napsána, na vás onen smutek hlavních postav nedolehne.
Celá kniha je vystavěna na klasických dopisech, které si pisatelé vzájemně vyměňují. Je tu všechno, co má v knize být - láska, přátelství i střípky ostatních životů. Příběh se odehrává především ve Francii, ale autorka nechala hrdiny navštívit i Belgii, Londýn či Montreal.
Zajímavým námětem bylo pátrání po majitelích ztraceného rukopisu a přiznám se, že jsem se nemohla dočkat, až se dozvím, kam kniha doputovala.
O čem je celý rukopis, to se nedozvíme. Známe jen to, že je to příběh o lásce a také to, že knihu někdo další dokončil. Všem čtenářům ale zásadně změnila život.
Edice 7lásky je zárukou dobrého a romantického čtení, ale tentokrát jsem však z knihy úplně nejásala. Chyběly mi hlubší emoce i prožitky, které by člověka uchvátily. Byl to jeden z mnoha a mnoha příběhů, přesto však s originálním zpracováním. Bylo to milé čtení, které kromě příjemného příběhu vede k zamyšlení, kdy jsme naposledy někomu poslali dopis psaný klasickým způsobem. Ruku na srdce - já naposledy tak před dvaceti lety. Proto, lidi, kromě čtení také pište!
Obálky
Naše obálka je bezkonkurečně nejlepší.
O autorce
Cathy Bonidan žije nedaleko francouzského historického městečka Vannes a pracuje jako učitelka. Literární tvorbě se věnuje od čtrnácti let. Z počátku své práce publikovala na internetu pod pseudonymem Mel Pilguric. Vznikl tak i její první román Double voie (Dvojí cesta), za který získala od serveru monBestSeller cenu pro nezávislé spisovatele. Kniha pak v roce 2017 vyšla v tištěné podobě a pod jejím občanským jménem jako Le Parfum de l'hellébore (Vůně čemeřeice) - a vynesla jí dalších deset cen od francouzské kritiky a nadšené ohlasy čtenářů. Svou druhou knihou Román z pokoje 128 tak má otevřenou cestu mezi nejpopulárnější francouzské autory současnosti. Zdroj: Metafora
Děkuji nakladatelství Metafora a Grada za poskytnutí recenzního výtisku.
Tahle sedmiláska byla rozhodně netradiční, ale stejně krásná jako předchozí knihy v edici :-) Jsem zvědavá, jaké další knihy v edici vyjdou :-)
OdpovědětVymazatTo ano, rozhodně byla jiná, než ty předchozí. Mám doma nachystanou knihu Láska ve světě lichých ponožek a teď mě zaujala i poslední novinka, vypadá to na pořádný sladkobol.
Vymazat