úterý 16. března 2021

Mizející dívky

AUTOR
: Lisa Regan
NAKLADATEL: Cosmopolis
ROK: 2020
ČTE: Zuzana Slavíková
DÉLKA: 12 h:08 m
ZDROJ: vlastníAnotace
Každý v malém, ospalém americkém městečku Denton hledá sedmnáctiletou Isabelle Colemanovou. Všechno, co zatím našli, je její mobilní telefon. A pak také další dívka, o které ani nevěděli, že ji mají hledat. Tato nebohá, zatím bezejmenná a tajemná dívka je zcela otřesená a naprosto vůbec nereaguje na dění a svět kolem sebe. Všechno, co v tuto chvíli detektiv Josie Quinnová může použít jako vodítko, je jméno: Ramona. Josie, která je právě v té době suspendována, bere pátrání do svých rukou. Jméno Ramona vede k dalším důkazům, které tyto dvě dívky spojují. Ví, že začíná zoufalý závod s časem, jehož cílem je najít Isabelle živou, a obává se, že mohou existovat také další dívky…

Hodnocení
Máte rádi thrillery, které svým dějem a atmosférou připomínají severskou literaturu? Pokud jste odpověděli ano, Mizející dívky se vám dostanou pod kůži. Ale i v případě, že vaše odpověď zní ne, titul má velkou šanci mezi obdobnými tituly obstát.

Hlavní představitelkou je Josie Quinnová, detektiv, téhož času suspendovaná za nepřiměřený policejní zákrok. V pensylvánském městečku Denton, kde žije, se takřka nic neděje. Velkým pozdvižením se tak stává zmizení oblíbené dívky Isabelle Colemanové. Celé město po ní pátrá , ale nikdo ji neviděl, našel se jen její mobilní telefon. Když se ale objeví dívka, o které rok nikdo neslyšel a o které si všichni mysleli, že se někde schovává, Josie dojde k závěru, že tady něco pořádně smrdí. Rozjede vlastní vyšetřování, přičemž se může sama dostat do velkých problémů. Varování ale nebere vážně.

Josie působí navenek drsně a posluchač může nabýt dojmu, že je nezničitelná a může si dovolit ledasco, například otevřít si pusu na svého velitele. Je tvrdohlavá, chvílemi výbušná a hodně cílevědomá. Lisa Regan skvěle vykreslila Josiinu povahu i její buldočí odhodlání vypátrat, co za zmizeními mladých dívek stálo. Zabrousila i do jejího soukromí, které bylo neméně zajímavé. Josie se pohybuje mezi dvěma muži. Tím prvním je Ray, její manžel, se kterým v tuto chvíli žije odděleně, ale každý den ho vídá v práci. Tím druhým je Luke, její přítel. Tito dva muži jsou pro ni důležití, každý ale jiným způsobem.

Knihu v roce 2020 vydalo nakladatelství Cosmopolis, ve stejném roce vznikla i audiokniha u stejného vydavatele. Audioverzi namluvila zkušená Zuzana Slavíková, která nadabovala řadu audioknih, pro Gradu to byla kniha Sicilští lvi a Život v utajení. Její hlasový projev je vytříbený, měnila hlas podle mluvčího i podle toho, jestli postava byla rozzuřená, uklidňující či vystrašená.

Nahrávka má 12 hodin a je rozdělena do dvou CD. Samotný přebal odpovídá knižní obálce. Jednotlivé hudební předěly nejsou rušivé, působí decentním dojmem a dokreslovaly celou atmosféru příběhu.

Audiokniha mě zaujala hned od prvních minut, kdy jsem si ji pustila. Je ideální volbou pro ty, kteří mají rádi silné ženské charaktery i příběhovou linku, která sice není originální, ale přesto je působivě napsaná, v případě audioknihy výborně namluvená.


Obálky
Ani jedna obálka mě příliš neoslovila, pro mé oko jsou nicneříkající.
  


O autorce
Lisa Regan je kromě bestsellerové série s detektivem Josie Quinnovou autorkou i dalších krimi thrillerů. Je členkou spisovatelských skupin Sisters in Crime, International Thriller Writers, and Mystery Writers of America. Žije ve Philadelphii se svým manželem, dcerou a bostonským teriérem, který se jmenuje Mr. Phillip. Zdroj: grada.cz

Žádné komentáře:

Okomentovat