neděle 10. dubna 2016

Anna ze Zeleného domu

AUTOR:  Lucy Maud Montgomery
ORIGINÁL: Anne of the Green Gables  (L. C. Page, Boston, 1935)
PŘEKLAD:  Alena Benešová
NAKLADATELSTVÍ: Albatros
ROK: 1993
POČET STRAN: 207
ZDROJ: knihovna

HODNOCENÍ:Anotace
Příběh dívenky Anny, sirotka, který nachází u dvou stárnoucích sourozenců, až doposud osaměle hospodařících na své venkovské farmě, svůj první opravdový domov, má na hony daleko k jakékoli sentimentalitě. Zato vtipu, humoru a životního optimismu má v sobě nadbytek. Hubená, pihovatá a hlavně neuvěřitelně upovídaná Anna s rezavými vlasy a nevyčerpatelnou fantazií si získá čtenáře od prvního okamžiku.

Něco málo o ději
Sourozenci Marie a Matěj Cuthbertovi jsou už hodně staří. Kvůli tomu, že už nemohou pracovat tak jako dříve, se rozhodnou, že si ze sirotčince vezmou chlapce, který by pomáhal Matějovi obstarávat hospodářství. 

Řízením osudu však na nádraží nečekal chlapec, ale dívka. Jmenuje se Anna Shirleyová. Anna je moc hodné a milé děvče, které si brzy získá srdce všech. I přísné Marie, která byla ze začátku silně proti tomu, aby Anna u nich zůstala. Díky Annině laskavosti a upřímné a veselé povaze však i ona roztaje.

Hodnocení
Ach, mé dětství. Na Annu ze Zeleného domu si pamatuji už jako dítě, kdy mi ji babička přinesla z knihovny a že si ji mám přečíst. Bylo mi asi devět let. A i když vzpomínka na obsah knihy úplně zmizela, nikdy nezmizel ten pocit, když jsem tuto knihu po více jak dvaceti letech držela znovu v ruce a je to jako kdybych byla znovu malá a vybavuji si přesně situaci, kdy jsem knihu dostala a ta vůně a vzpomínky jsou stále silné. Proto jsem se rozhodla, že si Annu přečtu znovu. Abych si přečetla, o čem tato kniha je a jak se mi bude líbit.

Upřímně můžu říct, že se mi kniha líbila. Moc se mi líbila. Nikdy jsem se nesetkala s knižní hrdinkou jako je Anna Shirleyová. Navzdory smutnému osudu, který ji v dětství potkal, si ponechala spoustu pozitivní energie, kterou rozdává na každém kroku a nikdy jí neubude. Rozzáří klidný život sourozenců Cuthbertových svým povídáním, fantazií, nekonečnou láskou k přírodě a k úplně obyčejným věcem, které povznese na věci neobyčejné.

Mockrát jsem se při čtení přistihla, jak tohle mohla Anna vymyslet, její monology byly neuvěřitelně dlouhé, ale neuvěřitelně mě bavilo je číst a vše, co si Anna ve své fantazii představila, jsem viděla i já.

Anna je optimistka, romantička tělem i duší. Opakem je Marie, která vše vidí realisticky a své city nedává najevo, je přísná a velmi zásadová. Její bratr Matěj je tak trochu podivín, který to s ženami moc neumí, ale pro Annu je vděčným posluchačem, kterého má moc ráda.

Koho však Anna moc nemusí je Gilbert Blyth. Gilbert je jen o něco málo starší než ona, ale je velice chytrý a nadaný. Stejně tak chytrá a nadaná je i Anna a jejich soupeření, kdo bude ve třídě lepší, nikdy neustane a na prvním místě se pořád střídají.

Knihu by si měla přečíst každá dívka, která má ráda krásné příběhy. Ale nejen ony, kniha se bude líbit i dospělým ženám, které chtějí chvíli zapomenout na starosti všedních dní a aspoň na chvíli se ponořit do krásy venkova v Avonlea a obdivovat břízy, cestu či potok.

Jsem ráda, že jsem si mohla Annu přečíst. Bylo to moc osvěžující a já doufám, že si brzy přečtu i další knihy ze série o Anně Shirleyové.

Obálky
Obálek s Annou je na Goodreads velmi mnoho, takže je z čeho vybírat.
   

O autorce
Lucy Maud Montgomery se narodila na Ostrově prince Eduardav Kanadě. Ačkoli v té době vyšší vzdělání dostalo jen málo žen, Lucy navštěvovala střední školu (Prince of Wales College) v Charlottestownu, pedagogický institut a potom Dalhousovu universitu v Halifaxu. V sedmnácti odešla do Nového Skotska pracovat do novin, v Halifaxu vycházejícího Chronicle a psala pro jeho večerní vydání Echo. Do venkovského prostředí Ostrova prince Eduarda se však Lucy vrátila učit a žila tam se svou babičkou. Právě tato zkušenost ze života sousedů farmářů a rybářů se promítla do knih o Anně,

2 komentáře:

  1. Já ostuda jsem se k Anně ještě nikdy nedostala, ale strašně toužím si ji přečíst. Snad přes léto se k ní konečně dostanu. Skvělá recenze, děkuji :) Přeji krásný večer :)

    OdpovědětVymazat
  2. Tohle byla jedna z mých nejmilovanějších knih....
    O všem? Ovšem!

    OdpovědětVymazat