pátek 14. března 2014

Noc předtím

AUTOR: Lisa Jackson
ORIGINÁL: The Night Before (Zebra Books, New York, 2003)
PŘEKLAD: Marie Čermáková-Frydrychová
NAKLADATELSTVÍ: Domino
ROK: 2014
POČET STRAN: 422
ZDROJ: vlastní

HODNOCENÍAnotace
V ponurých stínech ospalého jižanského městečka se skrývá sériový vrah. Zabíjí s děsivou precizností, každá vražda je krvavou kopií těch předchozích. Jako by pro něj oběti byly pouhým prostředkem k naplnění morbidní touhy, která nemůže být nikdy ukojena...

Caitlyn Montgomery Bandeauxová se probudila zbrocená krví. Nevzpomíná si na jediný okamžik předešlé noci, kdy byl brutálně zavražděn její manžel. Ví jen to, že stejným způsobem zemřelo až příliš mnoho lidí, které dobře znala.

Pro policii je hlavní podezřelá, což je samo o sobě děsivé. Ještě děsivější jsou však střípky vzpomínek, které jí naskakují v mysli. V naprostém zoufalství se obrátí na psychologa Adama Hunta, ale vzápětí se jí zmocní další pochybnost: do jaké míry mu může důvěřovat? Když totiž vrah znovu zaútočí, Caitlyn začíná zjišťovat, že ti, kteří vypadají jako ztělesněná nevinnost, mohou v sobě skrývat ryzí zlo...

Něco málo o ději
Caitlyn se ráno probudí a má pořádné okno. Z předchozí noci si vůbec nic nepamatuje. Jaké je ale její zděšení, když zjistí, že všechno kolem ní je od krve. Otázka zní, čí je to krev? Odpověď na sebe nenechá dlouho čekat. Je to krev jejího téměř bývalého manžela Joshe, který byl tu noc brutálně zavražděn. 

Podezření padá na Caitlyninu hlavu, protože její auto bylo spatřeno u domu jejího muže. A to není vše, co se v městečku Savannah stalo. Záhy dochází k dalším vraždám - někdo systematicky zabíjí Caitlyninu rodinu. Jaký má vrah motiv? Je opravdu Caitlyn vražedkyně nebo jen obětní beránek a i jí se sčítají nitky jejího života?

Případu se ujímá dvojice detektivů Reed a Morrisetteová. Je na nich, jak se případu chopí a jak ho vyřeší. Nebudou to mít snadné, stop je málo, možných vrahů je opravdu hodně, ale ten skutečný je jen jeden.

Hodnocení
Knižní anotace mě přesvědčila k tomu, abych si Noc předtím přečetla. Příběh byl velmi zajímavý a přijdou si na své jak vyznavači thrillerů, tak i těm, co mají rádi thrillery a romantiku dohromady, protože i v tomto příběhu byla láska. Byla jsem tímto docela (a mile) překvapená, protože ve většině krimi příběhů se láska nevyskytuje. Ale i přesto byl tento vztah tak trochu mimo hlavní příběh a bylo to velmi příjemným zpestřením.

Caitlyn je pětatřicetiletá žena a je na tom hodně psychicky špatně. Zemřela jí malá dcera a ona se z této smutné události dosud nevzpamatovala. Začala chodit k psycholožce, ta však jednoho dne zmizí a na její místo nastoupí charismatický Adam Hunt. Sympatie jsou vzájemné, ale může mu Caitlyn plně důvěřovat?

Deprese a psychická choroba se v jejich rodině často dědí a všichni ji považují za blázna. Její výpadky paměti jsou dost děsivé a také časté a je možné, že spáchala vraždu či dokonce vraždy a ona si nic nepamatuje? To by bylo hodně špatné a hlavně, všechny indicie vedou k ní.

Detektivy v příběhu představuje docela nesourodá policejní dvojice - Sylvie je čtyřikrát rozvedená matka samoživitelka dvou malých dětí a její děti ji často ovlivňují i v práci. Přesto je to drsňačka a nic ji jen tak nerozhodí. Její parťák Reed jde za svým cílem jak buldok a nepustí, dokud případ nevyřeší.

První kapitoly byly velmi napínavé, až jsem je přečetla jedním dechem. Do poloviny knihy se seznamujeme se členy rozvětvené rodiny Montgomeryů se všemi jejich hříchy a problémy, nahlédneme také do mysli vraha. Ve druhé polovině už příběh přitvrzuje a poslední třetinu knihy jsem přečetla tak rychle, že jsem se nestačila divit. Bylo to napínavé, množství mrtvých postupně přibývalo a závěrečné rozuzlení bylo velmi překvapivé a rozhodně jsem ho nečekala.

Kniha se četla velmi lehce, na žádném místě jsem se nenudila a s napětím jsem očekávala, co se bude dít dál. Knihu vřele doporučuji k přečtení, protože stojí za to.

O autorce
Lisa Jackson vystudovala Oregonskou státní univerzitu a pracovala zpočátku v bankovnictví. Na literaturu se dala na radu své sestry, spisovatelky Nancy Bushové, a svou první knihu – harlekýnku – vydala roku 1983. Od té doby napsala přes 70 romantických knih, ze začátku i se spoluprací Nancy. Pak se ale jejich cesty a styly rozdělily, Lisa totiž začala tíhnout víc k napětí a k temnějším příběhům. Lisa má rozděláno několik detektivních řad, např. s kalifornským detektivem Anthonym Paternou nebo s neworleanskými policisty Rickem Bentzem a Reubenem Montoyou. Nakladatelství Domino z nich vybírá ty nejnapínavější.
Zdroj: databáze knih, fotografie: Lisa Jackson
Obálky
Velice zajímavou obálkou je obálka v indonéském provedení. Působí hodně idylicky, i když příběh moc idylický není.
Zdroj: goodreads

      
                                       anglické obálky                                                        indonéská

Děkuji nakladatelství Domino za poskytnutí recenzního výtisku.
Knihu si můžete objednat přímo na stránkách nakladatelství.

3 komentáře:

 1. To vypadá hodně dobře, mám dojem, že jsem podobnou (a možná i stejnou) knihu někde viděla, ale třeba se pletu... Nicméně mojí mamce tahle kniha udělala vážně radost, protože ona miluje detektivky, tak se do ní někdy taky pustím. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Už jsem zaslechla názor, že kniha se podobá další knize od autorky.

   Ať se mamince kniha líbí!

   Vymazat
 2. Autorka má trošku tendence se ve svých knihách opakovat, ale stejně stojí za přečtení ;) Na tuhle se časem také chystám, ale ještě mám asi 3 další od ní, které bych měla přečíst dřív :D

  OdpovědětVymazat